Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.


↓ ONLINE REZERVACE
Zarezervujte si jednoduše a pohodlně masáž, ubytování, soukromou vířivku nebo wellness pobyt.

Tomáš Baťa a Tomášov

Tomáš Baťa

(* 3.4.1876 + 12. 7. 1932)

Jeden z nejvýznamnějších českých podnikatelů se narodil 3. dubna 1876 ve Zlíně. U svého otce se Tomáš vyučil obuvníkem, čímž pokračoval v rodinném řemesle. Už v roce 1894 založil společně s bratrem Antonínem a sestrou Annou obuvnickou firmu Baťa.

V rámci výrobního rozvoje podnikl T. Baťa cesty do zahraničí. Po svém návratu začal zavádět moderní zásady řízení a organizace práce, např. pásovou výrobu, samostatně účtující výrobní jednotky, prémiový systém a podíl zaměstnanců na zisku. Svým zaměstnancům a jejich rodinám nabídl také dostupné bydlení a potraviny — byl přesvědčený, že podnik by měl sloužit veřejnosti.

Ve 30. letech 20. století dominuje Baťa v exportu obuvi na světě — otevírají se továrny v Anglii, Francii, Indii, Německu, Holandsku, Jugislávii, Švýcarsku a USA. Bohužel, při letecké nehodě na cestě do švýcarské továrny roku 1932 Tomáš umírá. Vedení firmy přebírá jeho nevlastní bratr Jan. Společnost se postupně rozšiřuje do více než 54 zemích světa, v nichž prodává přes 60 miliónů obuvi.

 

tomas-bata

Tomáš Baťa, zlínská osobnost

Zlatý věk Zlína

 Nejen značka, ale i město Zlín, které bylo v době narození T. Bati jen jedním z mnoha malých městeček, se jeho vlivem rozrostlo do nevídaných rozměrů. Firma vybudovala ve městě obchodní domy, hotel, mrakodrap s pojízdnou kanceláří, velkou nemocnici, školní budovy, vědecké ústavy, tisíce nových bytů a domků s typickou cihlovou fasádou.

Zlín se tak během pár let přeměnil na supermoderní průmyslové město postavené dle urbanistických koncepcí a díky architektům jako byl J. Kotěra, F. L. Gahura, V. Karfík, Le Corbusier či M. Lorenc získal evropsky ojedinělý charakter funkcionalistického města. 

Baťa podporoval také umění, došlo tak kupříkladu na výstavbu kina a filmových ateliérů, kde vznikaly vedle reklamních i první české kreslené filmy. Zcela oprávněně se tak T. Baťa stal v letech 1923-1932 starostou města Zlín. V té době nabylo město „americké" podoby a bylo plné zahrad a rodinných domů pro zaměstnance. 

tomas-bata

Zlín, 20. století, zdroj: tomasbata.org

Školství

 

Baťova škola práce (BŠP) byla založená v roce 1925 a brzy získala výbornou pověst, protože zaměstnávala nejlepší učitele a vychovatele. Baťa do školy přijímal děti bez špatných návyků a zkušeností, protože říkal, že je lepší pracovníka vychovávat od základu.

Po přijetí se student nazývaný "mladý muž" či "mladá žena" nastěhoval do chlapeckého/dívčího internátu, kam si mohl vzít jen omezené množství šatstva. Vše ostatní si musel opatřit z vlastních výdělků. Celý den student pracoval od 7 do 12 hodin s dvouhodinovou přestávkou, pak pokračoval v práci do 17 hodin. Po skončení práce ho čekalo tříhodinové studium. Toto bylo velmi tvrdé a zhruba 50 % studentů studium vzdalo. Někteří absolventi baťovy BŠP ještě žijí a vlastní absolventský odznak tzv. ABŠ, který je velmi vzácný.

 

Tomášov

Ve druhé pol. 30.let, přesto, že měli studenti tak kvalitní přípravu, začali firmě Baťa scházet mladí muži, kteří by byli schopni zastávat ty nejvyšší hospodářské funkce (příp. ředitele po celém světě). Proto se v roce 1938 vybudovala elitní manažerská škola pro muže, která byla na počest zakladatele pojmenována jako Tomášov. Později byl vybudován také Miladov pro ženy.

Architektem Tomášova byl Vladimír Karfík, který použil moduly 6,15 m x 6,15 m, jenž jsou typické pro všechny budovy ve Zlíně — Obchodní dům, Tržnice, školy, mrakodrapy apod.

tomas-bata

Historická fotografie Tomášova, zdroj: tomasbata.org

Jaké bylo studium na Tomášově?

 Studium, které bylo dvouleté, vedli odborníci s vysokým vzděláním. V ústavu se učili nejlepší studenti BŠP, kteří se nazývali Tomášovci. Vedení závodu říkalo: "Neexistuje na celém světě žádná škola pro ředitele. I když je Tomášov určen k vychování vedoucích pracovníků, žádný Tomášovec nemá zajištěno, že se musí stát vedoucím".

Tomášovci byli připravování pro vedoucí pozice v moderním hospodářství v celém světě. Kopírovali elitní anglické a americké vysoké školy Harrow a Rugby a vychovávali z nich budoucí obchodníky. Při společných studií museli chodit v oblecích a cylindrech.

Ve škole se mladí muži učili zvyklostem vyšší společnosti — cizí jazyky, společenské vystupování a etiketu. Slavnostní oblek odkládali jen do továrny, protože přes den pracovali. Do práce tedy museli chodit v žaketu, bílých vestách, s cylindry a rukavicemi. V továrně se převlékali. Po návratu z práce výuka pokračovala. Učili se hrát rugby, golf,  jízdu na koni a jiné hry gentlemanů. Jednou týdně je čekala večeře s J.A.Baťou. To vše mělo v mužích vyvolávat víru ve vlastní síly a budoucnost, ale také vděčnost k vedení podniku. 

Na zdech podniku a Tomášova byla hesla: "Buďme první, buďme vítězi", "Boj je otcem všeho", "Den má 86 400 vteřin", "Nebojme se ran", "Nebuďme ze skla, buďme z ocele", "Pomozme si sami", "Silní milují život", "V rychlosti je síla". Dá se říci, že Baťa zde naplnil klasický řecký ideál Calocagathia – harmonie těla i ducha.

tomas-bata

Historická fotografie Tomášovců, zdroj: zlin.estranky.cz

Tomášov po válce

V roce 1945, po znárodnění podniku, se Tomášov stal součástí podniku Svit. V budově č. 31, kde byla dříve úrazová ambulance, vzniklo interní oddělení, chirurgické, později gynekologické a ještě později neurologické a Tomášov se stal interním oddělením. V roce 1959 představil MUDr. František Bakala jedno z nejmodernějších neurologických oddělení té doby, které bylo na vysoké úrovni. Bylo doplněno i o rehabilitaci, což je součástí dnešních moderních trendů léčby. V další fázi zde bylo oddělení neurologické, interní, gynekologické a později léčebna dlouhodobě nemocných.

Lokalita kolem Tomášova je z hlediska architektury velmi zajímavá, objevují se zde typy jednodomků. Baťa kolem roku 1924 vypsal soutěž na jednodomek — jejich návrhy, vzory byly postaveny právě v lokalitě pod Tomášovem. Kousek pod Tomášovem stojí snad největší skvost baťovské architektury, kterým je Památník Tomáše Bati. Ten byl postaven roku 1933 na památku tragické smrti T. Bati.

Text z archivu prim. MUDr. Jiřího Bakaly

Brožura | BAŤA

Více si o Baťovi a historii Zlína můžete přečíst zde (PDF)

 

Hotelový komplex Tomášov 

V roce 2012 prošel Tomášov citlivou rekonstrukcí a vznikl zde 4* hotel, který je zasazen do klidné lokality, pár kroků od lesa. 

Kromě stylového ubytování má veřejnost možnost pochutnat si na skvělé kuchyni v restauraci Tomášov se zahrádkou a letní terasou nebo zrelaxovat ve wellness zóně se soukromou vířivkou, finskou saunou a masážemi. V budově se také nachází soukromá klinika věnující se léčbě neplodnosti, gynekologické ambulance a lékárna. Tomášov tak nabízí vše potřebné pod jednou střechou. 

Na památku díla T. Bati je ve foyer budovy stálá výstava fotografií zachycující důležité momenty z období, kdy byl Tomášov školou pro manažery.

 

tomas-bata

Stálá výstava, 1.patro 


Podívejte se, co vše nabízí Tomášov dnes.

Fotogalerie  

Nahoru